BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
ENDOMETRİOZİS
 

Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Rahimin iç tabakasını döşeyen endometrium tabakası rahim dışında vücudun diğer bölgelerinde(yumurtalıklar, tüpler, karın boşluğunun zarında, kalın ve ince barsak, mesane, vajina(hazne) ve dış genital organlar bulunmasına endometriozis denir. Nadiren akciğer gibi batın boşluğunun dışında da endometriozis odakları bulunabilir. Endometriozisli hastaların % 30-40'ında kısırlık görülmektedir.

 

 

NEDENİ

 

Kesin nedeni halen bilinmemekle birlikte bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında dokuların fallop tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişmesidir. Endometrioziste kalıtsal yatkınlığın da önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir.

 

BELIRTILER

Endometriozisin en önemli belirtileri:

·        Dismenore(ağrılı adet görme)

·        Disparoni(Ağrılı cinsel ilişki)

·        Düzensiz kasık ve bel ağrıları

·        Kısırlıktır(Endometriozisli hastalarda karın içindeki organlar arasında şiddetli derecede yapışıklık maydana gelmesi nedeniyle büyük oranda bu yapışıklıklardan tüpler de etkilenmekte ve bu nedenle kısırılığa sebep olmaktadır). 

Daha az görülen diğer belirtiler makattan kanama, adet esnasında bağırsak hareketlerinin şiddetlenmesi, kabızlık gibi diğer sindirim sistemine ait belirtilerdir. Bunların yanısıra endometriozis bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyebilir, teşhis amaçlı uygulanan laparaskopi sırasında teşhis edilebilir.

ENDOMETRİOMA(ÇOKOLATA KİSTİ)

Endometriozis odakları yumurtalıkların içine doğru ilerleyip aylık adet kanaması ile birlikte yumurtalıklarda da kanamaya sebep olabilir. Biriken kan zamanla koyu kırmızı-kahverengi renk aldığı için çokolata kisti denir.

 

TANI

Tanı koymak için ayrıntılı bir öykü, fizik muayene ve görüntüleme protokolü gerekir. Tanı laparoskopi(karın içini optik bir cihaz ile gözlemlenmesi) ve biopsi(parça alınarak) ile konur. Laporoskopi ile hastalıklı alanlar görülerek gerekirse parça alınıp patolojik inceleme ile kesin tanı konabilir. Laparoskopi ile üreme organlarına aynı zamanda(tek işlemle) tanı konulup, tedavi yapılır.

 

TEDAVİ

Eğer hastada çocuk isteği yoksa ağrı tedavisi için değişik haplar, iğneler veya cerrahi(laparaskopi) tedavi uygulanabilir.

Kısırlık problemi olanlarda ise hafif ve orta şiddetli endometriozis vakaları için ilaç tedavisi veya aşılama uygulanmaktadır. Ağır endometriozis’te ise cerrahi tedavi yumurtalıklara zarar verdiği için direkt tüp bebek tedavisine alınmalıdır. Endometriozis, kadınlarda yumurta sayısını ve kalitesini negatif yönde etkilemektedir. Tercih edilen yaklaşım ise tüp bebek veya mikroinjeksiyon öncesi 3 ile 6 aylık bir GnRH agonist iğne tedavisini uygulamaktır.