BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
Ashermen Sendromu
 

RAHIM İÇİ YAPIŞIKLIK(ASHERMAN SENDROMU)

İlk kez 1948 yılında Dr. Joseph Asherman'ın anısına ithafen Asherman Sendromu da olarak adlandırılmaktadır. 

NEDEN OLUR? 
Bu sendroma yol açan en önemli faktör rahim içine uygulanan cerrahi girişimlerdir. Bu girişimlerden en sık uygulanan ise gebelik sonlandırılması yani kürtajdır. Özellikle işlem sırasında bir enfeksiyon varsa, kürtaj sonrası enfeksiyon ortaya çıkarsa ya da içeride parça kalırsa rahim içinde nedbe dokusu oluşma ve yapışıklık meydana gelme riski artar. Özensiz ve eski tekniklere göre uygulanan işlemler de endometrium tabakasının derinliklerine zarar vererek yapışıklık olma riskini arttırır. Öte yandan myom operasyonu ve hatta sezaryen gibi operasyonları takiben de asherman sendromunun gelişebilir. 

Cerrahi bir girişim olmaksızın da Asherman sendromu gelişebilir. Özellikle şiddetli pelvik iltihabi hastalığın bu duruma neden olabileceği gösterilmiştir. Ülkemizin de dahil olduğu gelişmekte olan ya da geri kalmış ülkelerde sıkça karşılaşılan bir başka neden de tüberküloz yani verem hastalığıdır.


BELİRTİLERİ 
Daha önceden herhangi bir yakınması olmayan bir kadında aşağıdaki bulguların kürtaj işleminden sonra ortaya çıkması durumunda Asherman sendromu ilk planda akla gelmelidir 

Adet kanamalarının kesilmesi (amenore)  
Adet kanaması miktarının azalması 
Kısırlık 
Tekrarlayan düşükler

 


TANI 
Yukarıdaki yakınmaların varlığında ve öyküde geçirilmiş kürtaj saptanması durumunda Asherman sendromundan şüphelenilir. Jinekolojik muayenede herhangi bir anormal bulguya rastlanmaz. Rutin ultrasonografide rahim normale yakın görülebilir ancak rahim içine sıvı verilerek yapılan ultrasonografide rahim boşluğu içindeki yapışıklıklar görülebilir(Sonohisterografi). Kesin tanı çekilecek olan bir histerosalpingografi (HSG, rahim filmi) ile konur. 


TEDAVİ 
Hastalığın tedavisi cerrahidir ve yapışıklıkların kesilmesi şeklinde uygulanır. Bu işlem ancak histeroskopik yöntem ile mümkündür. Nedbe dokusu ve yapışıklıklar açıldıktan sonra yeniden oluşmasını engellemek amacıyla belirli bir süre için spiral ya da balon konulur. Bu sırada rahim iç tabakasının(endometrium) gelişmesi için hastaya östrojen hormonu verilir. Histeroskopik cerrahi hastanede yatmayı gerektirmeyen bir cerrahi tekniktir. 

Asherman sendromunun en önemli komplikasyonu tedavinin başarısız olması ve durumun tekrarlamasıdır. Yapışıklıkların açılarak endometriumun bir gebeliği taşıyacak hale gelebilmesi için birden fazla sefer histeroskopik girişim gerekebilir ve bu hastaların önemli bir kısmında gebelik için yardımcı üreme tekniklerine başvurmak gerekli olabilir.

 

Tedavinin başarısını değerledirmek için 1-2 ay sonra rahim filminin yeniden çekilmesi uygun olur.