BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
Aşılama
 

Bebek sahibi olamayan çift için aşılama gebelik şansını arttıran bir işlemdir. Aşılama daha çok rahim ağzına ait problemlerin bulunduğu, sperm sayısında ve hareketliliğinde hafif bozuklukların bulunduğu veya çifte ait hiçbir problemin bulunmadığı, açıklanamayan kısırlık durumlarında uygulanır. Aşılama işleminde semen örneği alınır laboratuar koşullarında özel bir yıkama işleminden geçirildikten sonra yumurtlama ile aynı anda rahim içine verilir.

Aşılama işleminin yapılabilmesi için kadının tüplerinden en az bir tanesi açık ve yumurtalıklarında yeterince yumurta olmalıdır.Yine erkeğin sperm sayısı, hareketliliği ve normal şekle sahip olan sperm  yüzdesi (morfoljisi) aşılama için yeterli olmalıdır. Aşılamada ortalama başarı oranını yakalayabilmek için yıkama sonrası en az 5 milyon hareketli sperm elde edilmelidir.

SPERM YIKAMASI NE DEMEKTİR?

Menide hareketli spermlerin yanı sıra hareketsiz sperm hücreleri, sperm dışı hücreler ve bakteriler yer alır.Yıkama işlemi hücresel artıkların, bakterlerin, bozuk ve  hareketsiz spermlerin normal ve hareketli spermlerden ayrıştırılması işlemidir. Elde edilen hareketli sperm hücreleri yumurtayı dölleme şansı en yüksek hücrelerdir. Yıkama işlemi sperm hareketini ve başarı şansını arttırır. Yıkama işlemi yaklaşık 1,5- 2 saat sürer. Uygulama 10 dakikalık bir zaman alır. Ağrısız ve kolay bir işlemdir.

AŞILAMA  TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

Aşılama tedavisine adetin 3. günü başlanır.Ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar incelenir ve tedaviyi olumsuz etkileyecek bir durum yoksa tedaviye başlanır. Tedavide tablet yada iğne seçenekleri kullanılır. Kadın belirli aralıklarla ultrason ve kan tahlilleri ile takip edilir. Bu takibin amacı  içinde yumurta hücresinin bulunduğu folliküllerin ilaçlara yeterli cevap vererek büyüyüp büyümediğini  kontrol etmektir.                                       

Yumurtalıklardaki follikül büyüklüğü 17- 20 mm ulaştığında bu folliküller çatlatılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra yaklaşık 34-38 saat sonra yumurtlama gerçekleşir, yani follikül içindeki yumurta serbest hale gelir. Artık yumurta sperm tarafından döllenmeye hazırdır. Bu dönemde yumurtayı döllemeye hazır kaliteli spermin olması önemlidir. Aşılamada,   kadının eşinden meni örneği alınır. Alınan örnekten laboratuarda yıkama yöntemiyle elde edilen hareketli  spermler çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra  ince bir kanül yardımıyla rahim içine verilir  

KAÇ KERE DENENEBILIR?

Aşılama, en fazla 6 kere denenebilir. Yapılan çalışmalarda 3 veya 4 kere  aşılama yapılmasına rağmen gebelik elde edilmezse tüp bebeğe geçiş önerilmektedir.

TEDAVİ SÜRESİ  SÜRESİ NE KADARDIR?

Adetin 3’üncü gününden yumurta geliştirilmesi ile başlanarak aşılama işleminin gerçekleşmesi yaklaşık 10-12 gün sürer.

BAŞARI ORANI

Aşılama ile gebelik şansı her uygulamada ortalama % 15-20 civarındadır.

AŞILAMADA ÇOĞUL GEBELİK RİSKİ VAR MIDIR?

Birden fazla follikülün büyüdüğü vakalarda çoğul gebelik riski vardır. Birden fazla follikül gelişimi aşılamadaki şansı arttırmakla birlikte çoğul gebelik riskini de arttırır. Üçten fazla sayıda follikülün geliştiği vakalarda tedavi iptal edilebilir yada alternatif olarak tüp bebek yöntemine geçiş önerilir.