BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
Invitro maturasyon (IVM)
 

İN VİTRO MATÜRASYON (VÜCUT DIŞINDA YUMURTANIN OLGUNLAŞTIRILMASI)

İn vitro maturasyon, oositlerin (yumurta) tam olgunlaşmadan toplanıp laboratuvar ortamına alınarak vücut dışında olgunlaştırılması işlemidir.. Bu yöntem sadece polikistik over sendromu tanısı alan veya daha önce tüp bebek uygulamasında hiperstimülasyon sendromu oluşan hastalarda uygulanmaktadır.

Polikistik over sendromu olan infertil hastalarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimülasyon) ve buna bağlı tıbbi problemler daha sık görüldüğünden bu riskin azaltılması amacıyla uygulanır. Yumurtalıkların uyarılması için ayrıca hormon preparatları kullanılmadığından tedavi daha ucuza mal olmaktadır. İn vitro matürasyon ile ilk gebelik 1994’te Avustralya’da elde edilmiştir. O tarihten itibaren sadece polikstik over vakalarında uygulandığı ve klasik tüp bebek veya mikroenjeksiyon ile bu yöntemi karşılaştıran çalışmalar az olduğu için bu yöntem ile gebelik sonuçları hakkında net bilgi yoktur.

        İn vitro matürasyon günümüzde hala sınırlı olgularda uygulanmakta olup, deneme aşamasında sayılmakatdır. Klinik uygulamalarda yaygın bir şekilde yer alabilmesi için geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.