BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
Tedavi Aşamaları
 

İşlem Öncesi hazırlıklar

Tüp bebek tedavisinede değişik tedavi biçemleri (protokolü) uyguanmaktadır. Bu tedavi biçemlerinin tedavi edilecek kadının durumuna göre birbirine göre üstünlükleri veya eksiklikleri olabilir. Genel olarak DÖRT tedavi biçemi uygulanır.

 

1. UZUN TEDAVİ BİÇEMİ

2.  KISA TEDAVİ BİÇEMİ

3.  MİKRODOZ TEDAVİ

4. AROMATAZ İNHİBİTÖRLERİ

 

Bu tedavi biçemlerinden ilki hariç diğerlerine adetin ilk üç günü içerisinde günü başlanır. Uzun tedavi biçemine ise adetin 21. günü başlanır.  Tedavinin bir vay öncesinden doğum kontrol hapları veya endometriozis hastalarında üç ay öncesinden depo GnRH  (Lucrin Depot) kullanılabilir.

 

Adetin ilk üç günü içerisinde kadın mutlaka muayene edilmelidir. Bu muayene uygulanacak tedavi biçeminin de belirlenmesini sağlar. Genç ve yumurtalıklarında yeterli yumurtası bulunan kadınlarda genellikle adetin 21. günü tedaviye başlamaktayız. Adetin 21. günü Lucrin daily adlı ilacç günde 10 IU olacak şekilde ve hergün aynı saatte, cilt altı olarak uygulamaya başlanır.  Adetg örüldüğünde kadın tekrar muayene edilir ve lucrin kesilmeksizin yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar başlanır. B u ilaçlar başlandığında lucrin dozu yarıya indirilir (5IU). Yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar lucrin  hergün aynı saate yapılır.  Bu ilaçlar ile belirli bir yumurta sayısı ve büyüklüğüne ulaşıldıktan sonra yumurtalar çatlatılır. Yumurtaların geliştirlmesinin başlangıcından çatlatmaya kadar olan süre yaklaşık 1 hafta 10 gün arasındadır. Çatlatma içleminden 36 saat sonra toplama işlemi yapılır.

 

Kısa teadvi biçemlerinde ise seçilen tedavi türüne göre adetin 1 veya 3. günü tedaviye başlanır. Yumurtalıkları yetersiz olarak görülen kadınlarda veya ileri yaş anne adaylarında mikrodoz veya aromataz inhibitörleri tercih edilebilir. Kısa tedavi biçeminde  adetim 3 gününde yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar uygulanmaya başlanır.  Mikrodoz veya Aromataz inhibitörü kullanıldığında tedaviye adetin 1. günü başlanır. Aromataz inhibitörleri ağızdan tablet şeklinde uygulanır. Tedavinin 6. gününde veya yumurta 14 mm boyutuna ulaştığında yumurtanın yağlanmasını engelleyen cilt altı uygulanan ikinci bir ilaç  tedaviye eklenir. Bu tedavi yaklaşık 1 hafta ila 10 gün kadar sürer, yumurtalar yeterli olguluğa ulaştıkları zaman çatlatılır ve çatlatma işleminde 36 saat sonra da toplama işlemi yapılır.

 

Yumurta toplama işlemi

 

Yumurta toplama işlemi anestezi altında yapılacağından sabah aç karına gelmeniz istenir. Bunun için, bir önceki akşam, yemekten sonra katı gıda alımını kesmek ve sabah kalkınca hiçbir şey yememek ve  su içmemek gerekir. Yumurta toplanacağı gün, merkezimize eşinizle birlikte gelmelisiniz; çünkü eşinizden de semen = meni örneği alınacaktır. Yumurta toplama işleminin süresi, varolan follikül sayınıza bağlıdır. Her follikül yumurta içermez. Toplamadan önceki follikül sayınızdan fazla yumurta da elde edilebilir. Bu, Ultrasonda görüntünün üst üste geldiği, çok folliküllü ve yüksek östrojenli kişilerde karşılaşılabilen bir durumdur.

Yumurta toplama işleminden sonra uzman hekiminizin önerdiği sürece klinikte dinlenmeniz gerekir. Bu arada, tedavi ve takipleriniz yapılacaktır. Biraz uykulu olabilir ve karın ağrısı hissedebilirsiniz. Ağrı kesici olarak, yalnızca, Paracetamol içeren (Tylol, Minoset, Parol, Termalgine, Tamol vs.) ilaçları kullanabilirsiniz. Bulantı duygusuna karşı az miktarda katı gıda ve bol su almak gerekir. 

 

İşinize geri dönmeniz gerekiyorsa uzman hekiminiz ile bunu görüşmelisiniz. O günü dinlenerek  geçirmenizi tercih ederiz. Yumurta toplama günü, aksam saatlerinden itibaren progesteron hormonu takviyesine başlanır. Memelerde duyarlık artışı, meme başlarında ağrı, karın şişkinliği, gaz ve kabızlık, kaşıntı, ateş basması gibi yan etkileri olabilir.

 

Mikroinjeksiyon & Fertilizasyon

 

Yumurta toplandıktan bir süre sonra dışındaki hücrelerden temizlenir. Hazırlanan spermden bu işlem için özel olarak tasarlanmış mikropipetler yardımı ile seçilen tek bir sperm yumurtanın içine enjekte edilir. Bu işlemden 16-18 saat sonra inkübatörden çıkarılarak kaç yumurtanın döllendiği kontrol edilir. 

 

Embriyo Gelişimi

 

Döllenen yumurtaların bölünerek embriyo haline geldiği gözlendikten sonra transfer işlemi gerçekleştirilir.  Embriyo nakli genellikle 3. gün yani 72. saate yapılır. 5. Gün veya blastokist transferinin 3. gün transferine başarı oranı bakımından bir üstünlüğü yoktur.  İkinci gün yapılan transferlerde de başarı oranı aynıdır. Blastokist nakli için embriyo sayısı ve kalitesinin yüksek olması gerekir.  Embriyonun co-cultur yapılması da başarıyı etkilemez. Transfer günü embriyoların durumuna ve tedavinin gidişine göre belirlenir. Embriyolar yeterince fazla ise ve sağlıklı durumdalarsa dondurulabilir.  Dondurma işlemi 2. günden itibaren yapılabilir. Ülkemizde embriyoların yasal olarak saklanma süresi 5 yıldır.  Dondurma işlemi eşlerin ikisinin de rızası ile yapılır.  

 

Embryo Transferi

 

Transfer işlemi ağrılı değildir; anestezi gerektirmez. Aç karına gelmeye gerek yoktur. Progesteron içeren ilaçların kullanımına devam ederek, telefonda öğrenilen saatte merkeze başvurmalısınız. İşlem bittikten sonra en az iki saat merkezde dinlendikten sonra uzman hekiminizin önerilerini dinleyip klinikten ayrılabilirsiniz. Eğer uzak mesafede yaşıyorsanız en azından transferin yapıldığı günün gecesini klinikte geçirmenizi veya yakın bir otelde iki gün konaklamanızı tavsiye ediyoruz. Transferi izleyen 48 saat yatma veya uzun oturma şeklinde istirahat etmenizi öneriyoruz. Sırt üstü, sağ veya sol yanınıza dönerek yatabilirsiniz. Daha sonra, ağır işler ve stresten kaçınarak günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.  Yıkanma gereksiniminizi de transferden iki gün sonrasından itibaren, duş şeklinde ve ılık su ile, fazla uzun kalmadan tamamlamanızı tercih ediyoruz. Cinsel perhize gebelik testinin sonucunu alıncaya kadar devam etmenizi öneriyoruz.

 

Luteal faz desteği

 

İşlem sonrası için hastaya enjeksiyon, fitil ya da krem şeklinde Progesteron hormonu verilerek endometriumu desteği sağlanır. Luteal faz desteği adı verilen bu tedavi eğer gebelik oluşursa 10-12. haftaya kadar devam eder.

 

Gebelik

 

Transferden 12 gün sonra gebelik saptanması için kanda gebelik hormonununa bakılır. Gebelik varsa bu test 2 gün sonra tekrarlanacaktır. Kanda gebelik testinin değeri 2 gün ara ile katlanması gerekir. Ultrason ile gebelik kesesinin gözlenmesi ise ilk gebelik testinden 20 gün sonra yapılacaktır.