BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
Tedavi,İlaçlar,İğneler
 

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin çoğu tüp bebek gibi ileri  ve pahalı bir teknolojiyegerek kalmaksızın klasik yöntemlerle gebelik elde edebilir. Kısırlık nedeni tanımlandıktan sonra uygun tıbbi veya cerrahi tedavi yapılabilir.

 

TEDAVİ

 

Uzman hekimin uygun göreceği zaman ve koşullarda kullanılan ilaçlar yardımı ile adet dönemi düzenlenir, yumurtlama uyarılır ve rahim iç tabakası kalınlaştırılır. Bu ilaçlar şunlardır:

 

·        Clomiphene Citrate (Klomen, Klomifen, Serophene, Gonaphene, Fertilin): Östrojen karşıtı etki yaparak beyinden yumurtalıkları uyaran hormonların salgılanmasını yoluyla yumurtalık faaliyetlerini artırır. Tablet şeklinde, ağızdan kullanılır.

·        Femara (Letrozole): Yumurtlamayı uyarıcı ilaçların arasında göreceli olarak yeni bir ilaç olan letrozole (femara) da yer almaktadır. Letrozole'ün en önemli avantajlarından biri, vücuttan çabuk atılması ve dolayısıyla rahim iç tabakası(endometrium) ve rahim ağzı üzerine negatif etilerinin olmamasıdır. Dolayısıyla gebelik açısından etkili olmakla birlikte yan etkileri oldukça azdır. Bazen hormon iğneleri ile yapılan tedavilere  yanıt vermeyen hastalara letrozole verildiğinde olumlu sonuçlar alnımıştır.

·        Human Menopausal Gonadotropins = hMG (Menogon): Luteinizan Hormon = LH ve Follikül Stimülan Hormon = FSH içerir. Yumurtalık faaliyetlerini artırıp daha fazla sayıda yumurta üretilmesini sağlar. Ampul içerisinde toz halindeki ilacın diğer ampuldeki steril su ile karıştırılıp adaleye zerk edilmesi biçiminde kullanılır. 

·        Recombinant Follicle Stimulating Hormon = rFSH (Puregon, Gonal F): Yumurtalıkları uyararak daha fazla follikül ve dolayısıyla daha fazla olgunlaşmış yumurta elde etmeyi sağlar. Cilt altı iğneler şeklinde kullanılır.

·        Human Chorionic Gonadotropin = hCG (Profasi, Pregnyl, Choragon): Follikül içerisindeki yumurtanın olgunlaşmasını ve follikül dışına salınmasını destekler. Erkekte sperm yapımını artırıcı etkisi nedeniyle de kullanılmaktadır. Toz ilacın steril su ile karıştırılması sonucu adaleye zerk edilmesi biçiminde kullanılır. Rekombinant Human Chorionic Gonadotropin (Ovitrelle) cilt atlı uygulanan çatlatıcı iğne formudur. 

·        Gonadotropin Releasing Hormon Analog = GnRHa (Burun spreyi olarak: Synarel, Supracur, Suprefact; depo iğne olarak: Decapeptyl, Lucrin; cilt altı iğne olarak: Decapeptyl, Lucrin):  Beyin üzerine etki ederek follikül gelişimi ve yumurta salınımı için gereken hormonları baskılar. Böylece, bedenin kendi hormon salgısı baskılanarak dışarıdan verilen hormonların yumurtalıklar üzerindeki etkisi kontrol edilir.

·        GnRH-Antagonistleri (Orgalutran ve Cetrotide): Erken yumurtlamanın önlenmesi amacıyla ciltaltına yapılan enjeksiyonlar şeklinde uygulanan bu iğnelere adetin 6 – 7’inci gününde başlanır ve yumurtlamadan 1 gün önceye kadar devam edilir. 

·        Progesteron (Crinone, Progestan, Utrogestan, Progesteron oil ): Rahimin, endometriyum adı verilen iç tabakasının kalınlığını kontrol ederek, transfer edilen embriyonun yuvalanmasına destek olur. Adaleye zerk edilen yağlı iğneler veya vajinaya yerleştirilen jel ve kapsüller şeklinde kullanılır.