BEBEKLERİMİZ
Tüm Bebeklerimiz
 
 
Ön İncelemeler
 

İnfertilite değerlendirilmesinde çiftin öyküsü alınıp fizik muayene yapıldıktan sonra ultrasonografik muayene ve 3 temel test önemlidir. Bu testler:  bazal hormonlar, rahim filmi (Histerosalpingografi) ve sperm testidir.

ULTRASONOGRAFİ

Adetin 3 veya 4’üncü günü yapılan ultrasonografik inceleme ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilerek infertilitenin nedenleri hakkında fikir sahibi olunabilir.

ÜREME HORMONLARININ KAN DÜZEYİ:

Son adetin başlangıç gününü birinci gün olarak değerlendirip, adetin 3. günü verilecek kan örneğinde şu hormonların kan duzeyi araştırılır:

FSH = Follikul Stimulan Hormon

LH= Luteinizan Hormon

PRL= Prolaktin

E2= Estradiol

TSH= Tiroid Stimulan Hormon

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ

Rahim içinin düzgün ve tüplerin açık olduğunu görebilmek için, adet bittikten sonra, yeniden yumurtlama olmadan, rahim içinin ve tubaların röntgende görünebilir sıvı doldurulması ve film çekilmesidir.

SPERM TETKİKİ (SPERMİOGRAM)

Üç ila beş günlük cinsel perhiz sonrası, mastürbasyon yoluyla meni örneği alınıp laboratuara verilerek sayı, hareketlilik, yapısal özellikler açısından değerlendirilir.

Bu 3 test dışında gerektiğinde ileri testler istenebilir:

ENDOMETRİUM BİYOPSİSİ:

Yumurtlama gününden 11-13 gün sonra rahim iç tabakasından parça alınıp patolojik incelemesi yapılarak rahmin içinin döllenmiş yumurtanın yuvalanmasına elverişli olup olmadığı araştırılır. Bu test günümüzde her zaman kullanılmamaktadır. Eğer rahimin durumu konusunda ileri araştırma yapılacaksa Endometrial Fonksiyon Testi ile birlikte kullanılabilir.

SONOHİSTEROGRAFİ

Embriyoların rahim içerisine naklinde başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biri de bu boşlukta yer kaplayan bir oluşumun varlığıdır. Normalde kapalı konumda olan bu boşluğun görüntülenmesi ancak ultrasonografi esnasında içerisine sıvı verilmesi ile mümkün olabilmektedir. Tamamen ağrısız olan bu testi tüp bebek-mikroenjeksiyon programına aldığımız hastaların tamamına rutin olarak uygulamaktayız.

LAPAROSKOPİ

Genel anestezi altında, göbek deliğinin birkaç santimetre aşağısından küçük bir kesi ile karına girilerek içerisi karbondioksit ile şişirilir. Özel ışık ve mercek sistemi sayesinde görüntü ekran üzerinde elde edilip tüm karın içi organlarının durumu izlenebilir.

HİSTEROSKOPİ:

Genel veya lokal anestezi altında, rahim içinin serum fizyolojik ile doldurulup görüntünün sağlanmasından sonra, bir ışık ve mercek sistemi yardımıyla rahim kanalının ve rahim içinin izlenmesidir.

TESA/TESE:

TESA veya TESE işlemlerinin kadının hazırlanması ile paralel olarak yapılmasını benimsemekteyiz. Ancak, bu işlemler gerektiğinde kadının hazırlanması işleminden bağımsız ve önce de yapılabilir. Menide sperm çıkmadığı durumlarda, sperm kanalından iğne ile alınan sıvı (PESA) veya yumurtalık dokusundan iğne ile çekilen sıvı (TESA) incelenip sperm elde edilebilir. Bu müdahalelerde sperm bulunamadığında yumurtalık dokusundan küçük bir doku parçası alınarak sperm elde edilebilir (TESE). Her üç işlem sonucunda da eğer sperm elde edilebilirse mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtanın içine yerleştirilir. Döllenmeden sonraki aşamalar diğer yöntemlerde açıklandığı gibidir.